Закинута будівля в самому «серці» Вінниці. Фоторепортаж з прибуткового будинку Фігмана і Хасіна
Поділиться новиною
Share on Facebook
Facebook
Pin on Pinterest
Pinterest
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

16-го червня у Вінниці почали демонтаж будівельних риштувань та паркану навколо історичної будівлі на розі вулиць Театральної та Соборної – колишнього прибуткового будинку Фігмана і Хасіна, збудованого на межі XIX-XX століть. Попри те, що будівля є власністю обласної ради, і її передали в оренду приватному підприємцю, розбирали будівельні згромадження кількарічної давнини за кошти міського бюджету. Навіть оголосили перед цим тендер на 83 тисячі гривень. Як розповів під час брифінгу 19-го червня мер Вінниці Сергій Моргунов, паркан та риштування були небезпечні, встановлені без відповідних дозволів, а також заважали проводити мережу для оновленого освітлення по вулиці Соборній.

Журналіст Вінниця.info вирішив відвідати історичну будівлю в центрі міста.

За роки орендування будівлі тимчасовий власник частково оновив фасад будівлі зі сторони Соборної, замінив вікна на металопластикові з боку вулиць Соборної та Театральної, а також облаштував дах до прибудованого четвертого поверху, де також поставив оновлені вікна. Майже всюди.

Втім, вже навіть з провулку, який пролягає від Театральної, видно істинний стан колишнього прибуткового будинку, де колись на першому поверсі був розташований кінотеатр. Один з небагатьох у Вінниці початку XXго століття. Вікон нема взагалі, або вони розбиті, з-поміж цегли – пробивається рослинність.

Аби «прослизнути» на територію, доведеться проминути браму, на яку вже повісили замок. Втім, щілина в старій іржавій огорожі достатньо широка, аби на територію прибуткового будинку можна було без проблем пролізти.

Загалом, будівля виглядає закинутою та більше підійшла б в якості декорацій для зйомок якогось містичного трилеру або фільму жахів. Підвальне приміщення – так точно.

Втім, є сліди активної будівельної роботи на останньому, прибудованому поверсі. Всередині досі стоїть запах нещодавніх архітектурних робіт, а ніс – свербить від будівельного пилу. На стінах кількох поверхів – залишилися позначки чи то будівельників, чи то якихось вигадливих авторів, яким для чогось знадобилися ці математичні примітки. А до прибудованого поверху явно колись дісталися фанати відомого американського метал-гурту System of a Down.

Навіть дивно робити фото зсередини на вулиці Соборну та Театральну. Неймовірний контраст: перебувати у фактично закинутій старій будівлі, коли за кілька метрів назовні вирує культурне та ділове життя міста.

Історична довідка

Будівля «Прибуткового будинку» є пам’яткою архітектури місцевого значення, побудована наприкінці XIX – початку XX століття. Свого часу в будівлі розміщувався один з перших кінотеатрів міста.

Як розповів вінницький дослідник Вадим Постернак, кінотеатр «Експрес» був розміщений на першому поверсі будинку Фігмана-Хасіна. Кіно в той час було німим. Як можна судити з тогочасної афіші, тодішні власники кінотеатру підійшли до озвучки «Шейлока» з неабиякими амбіціями. Музичний супровід забезпечували жіночий оркестр сестер Пісочинських та єврейський хор із хоральної синагоги «Майдан».


Афіша фільму «Шейлок з Кракова», який показували в кінотеатрі.

Цікаво, що «Експрес» одразу позиціонував себе кінотеатром для вибагливого глядача і не збирався вдовольняти смаки малоосвіченої публіки.

У 20-ті роки кінотеатр перейменували на Друге держкіно «Червоні Зорі», а трохи згодом – на Друге держкіно імені Горького.

Відомо, що після Другої світової війни в будівлі розташовувалися різні департаменти. Деякий час там працювало кафе, різні фірми орендували приміщення під офіси. У 90-х споруду включили до переліку пам’яток містобудування та архітектури Вінницької області.

Згідно із розпорядженням ОДА №251 від 21.05.1996 року, прибутковий будинок на вулиці Соборній, 74, вважається архітектурною пам’яткою місцевого значення. У 2001 році влада передала будівлю в оренду на 30 років ТОВ «Оспром» (в минулому фірма «Райдуга»). Орендар обіцяв за 5 років виконати капітальний ремонт, але окрім добудови четвертого поверху та заміни балок справа не пішла.

Більше фото гортайте у слайдері

Коментарі у Facebook